1. Prečo som sa rozhodla stať učiteľkou?
Učiť deti som začala rok po skončení strednej školy, keď ma neprijali na štúdium psychológie. Práca s deťmi sa mi natoľko zapáčila, že som sa neskôr prihlásila na pedagogickú fakultu UK a vyštudovala nemecký jazyk a literatúru. Neskôr som si spravila štátnicu zo španielskeho jazyka. V španielčine som sa zdokonalila najmä prostredníctvom španielsky hovoriacej rodiny, ktorú som spoznala v Nemecku a viac ako 10 rokov komunikujeme spolu v španielčine. Na práci učiteľa/lektora sa mi páči rozmanitosť metód, ktoré môžem využiť pri vzdelávaní, byť partnerom žiakovi/študentovi a motivovať ho
k lepším výkonom.
2. Je online vzdelávanie rovnako kvalitné ako učenie v školských laviciach?
Z krátkodobého hľadiska a za splnenia určitých podmienok, môže konkurovať prezenčnému učeniu. Záleží od počtu žiakov v skupine, od kvalitného pripojenia na internet a tiež od digitálnych zručností pedagóga. Pri menších skupinkách žiakov si myslím, že áno. Nakoľko učiteľ má možnosť využiť rôzne interaktívne nástroje/aplikácie, ktoré učenie nielen spestria ale aj zjednodušia. Pri mladších žiakov, môže rodič ľahšie odkontrolovať povinnosti dieťaťa a je viac informovaný o tom, čo sa učí v škole.
3. Akým spôsobom sa človek môže naučiť cudzí jazyk?
Dôležité je mať motiváciu. Vedieť, prečo to chcem. Určite by som odporučila veľa počúvať v danom cudzom jazyku pri každodenných činnostiach. Využiť možnosti dnešnej doby, ktorá toho ponúka naozaj veľa: čítať/počúvať/pozerať, to čo ma zaujíma v cudzom jazyku, využívať sociálne siete na komunikáciu, rôzne aplikácie na učenie/opakovanie atď. Nebáť sa rozprávať aj keď s chybami, gramatika nie je všetko a nesmie človeka obmedzovať.
K učeniu treba pristúpiť systematicky- každý deň venovať jazyku aspoň 15 minút.
4. Akú radu by som dala študentom, ktorí by chceli v budúcnosti študovať jazyky?
Ak by sa im dalo vycestovať aj krátkodobo do krajiny, ktorej jazyk sa im páči, spoznať kultúru danej krajiny, nájsť si tam kamarátov, komunikovať a zdielať s nimi. Prípadne stretávať sa s rodenými hovoriaci, žijúcimi na Slovensku. Nenechať sa odradiť a nevzdávať sa, ak to na prvýkrát nevyjde (napr. aj prijatie na VŠ).